U Bosni i Hercegovini u oblasti zakonskog mjeriteljstva, odnosno aktivnostima verifikacije mjerila imamo distribuirani mjeriteljski sistem, to znači da pored Instituta za mjeriteljstvo BiH, koji čini krovnu instituciju za mjeriteljstvo u BiH, aktivnosti verifikacije mjerila mogu obavljati i druge mjeriteljske laboratorije.
U skladu sa Zakonom o mjeriteljstvu BiH, verifikaciju mjernih instrumenta mogu obavljati mjeriteljski laboratoriji i centri za verifikaciju mjerila koje imenuje direktor Instituta za mjeriteljstvo BiH.
Ti mjeriteljski laboratoriji predstavljaju samostalne naučne laboratorije, laboratorije Instituta za mjeriteljstvo BiH i ostale laboratorije u svojstvu pravnih lica, kao i centri za verifikaciju mjerila koji pripadaju entitetskim institucijama za mjeriteljstvo u Federaciji BiH i Republici Srpskoj.
Sve mjeriteljske laboratorije da bi bile imenovane za pružanje usluga verifikacije, moraju da ispune niz preduslova, od kojih su najvažniji sljedeći:
- Akreditacija po standardu BAS EN ISO/IEC 17020;
- Obučeno i iskusno osoblje u oblasti verifikacije mjerila;
- Posjedovanje adekvatne i sljedive mjerne opreme;
- Raspolaganje sa adekvatnim prostorom za obavljanje verifikacije mjerila;
- Poznavanje domaće i strane legislative koja se odnosi na oblast verifikacije mjerila koju obavljaju.
Sve laboratorije koje se bave verifikacijom mjerila moraju biti imenovane i nadzirane za svoj opseg rada od strane Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine.
Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te težnjom, za članstvom u EU, svi zakoni u Bosni i Hercegovini moraju biti usklađeni sa zakonodavstvom EU.
Tako je Institut za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine zadužen za implementiranje dvije EU direktive iz oblasti mjeriteljstva,
direktiva o mjernim instrumentima i direktiva o neautomatskim vagama koje su preuzete u zakonodavstvo BiH.
U skladu sa ovim direktivama u Bosni i Hercegovini prepoznata su i tijela za ocjenu usklađenosti u skladu sa različitim modulima ocjene usklađenosti.